Krížna krížom krážom - nultý ročník

27.10.2015
krizna-krizom-krazom-nulty-rocnik

 Veľkofatranská Krížna je jeden z naj výhľadových vrcholov slovenských pohorí. Je na ňu viac ciest a tiež viac spôsobov ako sa dostať na jej vrchol. Po tomto víkende je jedným aj beh v rámci nultého ročníka podujatia Krížna krížom krážom.

 

Trasa mala 25 km s prevýšením 1200 m. Štart aj cieľ boli v Starých Horách pri kaplnke. Po štarte nasledoval asfaltový úsek smer Turecká. Následne prišiel traverz k spodnej časti zjazdovky a potom už po zelenej značke smer Ramžiná, Úplaz a Kráľova studňa. Tu bola prvá občerstvovačka. Nechýbala na nej voda, ionťák, musli, banány,... Po nakŕmení pokračovala tradičná hrebeňová „rovinka“ na vrchol. A odtiaľ už nekonečný zbeh po modrej cyklotrase smer Rybô, kde na 20. kilometri bola druhá občerstvovačka, potom mierny neznačený traverz po spevnenej ceste okolo Zadnej Vápenej, napojenie sa na modrú značku a ďalší padák do doliny. Keď sa človek pozrel dolu, tak skôr výškové metre privádzali obavy ako tie vzdialenostné. Na záver asfaltová cieľová rovinka a hotovo.

Plagát

 

Čo sa týka počasia, ráno privítalo bežcov teplotou na bode mrazu a hmlou, ale prezentačka prebiehala vo vykúrenej krčme, takže všetko bolo v poriadku. Bolo však zrejmé, že takéto chladné počasie bude vystriedané neskutočným azúrom a to sa aj vyplnilo. Po tom, ako to vyzeralo v priebehu posledných dní, si predovšetkým organizátori musia pogratulovať. Na štarte sa hodilie ešte aj rukavice, na zjazdovke však už išli dolu a začali sa vyhŕňať rukávy. Taktiež fukerka sa z povinnej výbavy zmenila na odporúčanú. S prichádzajúcim slnkom a bežcami sa aj terén začal meniť zo zamrznutého na blatistý a traverz z Úplazu preveril dezén topánok. V cieli potom bolo vidieť niekoľko zablatencov. Vetrík, ktorým je Krížna známa, si dal tentoraz pohov.

 

V cieli potom čakalo na dobiehajúcich občerstvenie – jednohubky, pivo, kapustnica, kofola. Nechýbala živá kapela. Vyhodnotenie bolo po jednotlivých kategóriách. Celkovo štartovalo 55 účastníkov. Najrýchlejší čas atakoval hranicu 2 hodín. Po vyhlásení nasledovala tradičná tombola, v ktorej vyhral takmer každý.

 

Na záver ešte poďakovanie organizátorov s prianím začiatku novej tradície behu na Krížnu a ďalších ročníkov.

 

Kompletné výsledky nájdete vo fotogalérii.

 

Lukáš Jureňa

foto: M.Oštromová, L. Jureňa

Fotky Krížna krížom krážom - nultý ročník

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri