Redakčná služobná cesta na Babky

01.02.2017
redakcna-sluzobna-cesta-na-babky

V nedeľu ráno na stanici rozmýšľam, kam idem. Jasné že najskôr vlakom do LM, len sa neviem rozhodnúť, či do Žiarskej (lepšie dostupná) alebo na Babky (lepšie spoje nazad poobede). Z tepla pri pokladniach neochotne leziem do arktickej zimy na perón a tam ma víta „spoluredaktorka“ Jaraba. Sama. S lyžami. Vraj sa nevie rozhodnúť, či Babky, či Žiarska :-))) Takže je to jasné, redakcia Vetromagu podnikne ďalšiu spoločnú služobku.

 

Rozhodnutie padá o chvíľu, zas až tak ďaleko to od autobusu pod les nie je... No, reálne je to ďalej, zisťujeme v Jalovci. Lebo mostík cez potok už nie je, tak dole dedinou a až potom hore cestou. Také tri kiláky, no ale času jesto... Ale! Po pár minútach pochodu pri nás zastavuje auto, vraj či sa zvezieme hore? Domorodci z chaty pod lesom. No super, sme radi, dobrý človek ešte žije. Tak aj takto na diaľku ďakujeme.

 

 

Potom už pohodová šliapačka po serpentínach, miestami spestrená direttissimou v ujazdenom, tvrdom válove, snehu dosť aj pod stromami, aj keď je vidieť, že aj smerom dole sa tadeto intenzívne jazdí. Len na pár miestach fixujem v pamäti, kde si treba dávať pozor na vyliezajúce skalky, najmä v strede chodníka.

Z mrazničkového oparu v kotline stúpame do príjemného tepla a čistého azúra. Na chate pod Náružím taká jarná pohodička, ale snehový bar ohrdneme a stúpame vyššie. Na slnku už začína sneh moknúť, v tieni je primrznutý, ale nie nepríjemne betónový. Rozlyžované je to tu samozrejme všade dokonale.

 

 

Po „zjazdovke“ sa ide príjemne, pomaly ťapkáme smerom do sedla Predúvratie, ale stopa a voľný terén nás odvádzajú doľava, končíme na Malej kope. Výhľad z jej vrcholu k Ostrej a Sivému vrchu odrádza pokračovať tým smerom: veľa kosovky a teda aj kľučkovania, a dole by to bolo ešte horšie.

Zato kruhové výhľady sú v suchom a nezaparenom vzduchu geniálne a ďalekééééé... Pokocháme, poslintáme, podohadujeme sa ktorý vrchol je ktorý v hlavnom hrebeni a pomaly sa posúvame dole kopcom v ústrety Babkám. Sneh na južnom svahu je už sfirnovatený, mokrý a prepadavý, taký riedky. Tak opatrne, o nejakých súvislých oblúkoch to nie je, ale o tie tu nejde.

 

 

O chvíľu už lepíme pásy a po naleštenej stope, proti slnku kúsok traverzujeme, kúsok strmšie stúpame a o chvíľu sme na Babkách. Veľmi vďačný výhľadový kopček, horný Liptov ako na dlani, za nami Roháče, vedľa Orava, Chočské vrchy, všetky Fatry... A ani vánok nezafúka, človek by tu stál celý takýto deň.

 

 

Keď nastal čas ísť, východný svah sme si užili už lepšie – predsa len viac od slnka odklonený, nie taký mokrý, aj keď rozlyžovaný. Z jeho spodku trochu korčuľovania po lúke, trochu pálenia v stehnách pri zošupe úzkym lesným priesekom, ale lepšie, ako keby sme mali stromčekovať do kopca po značke.

 

Zaslúžená_odmena_pri_čakaní_na_vlak,_tak_to_má_byť

Na odjazde dole lesom nás vedú početné stopy lyží, aspoň vidíme kade je to najlepšie. Hore je to v tieni suché, nižšie zas mokré, ale smerom dole znovu prituhuje, inverzia zúri! Spod lesa po lúkach samospádom k parkovisku, odtiaľ už pomalším tempom, ale stále zadarmo, po ujazdenej ceste k Jalovcu. Sem tam kamienok, ale dá sa...

 

K autobusu máme časovú rezervu, tak v pohode dávame prechádzku až do Bobrovca. Po ceste sa tmolí celkom dosť ľudí na prechádzke. V Bobrovci pri zastávke otvorené potraviny – v nedeľu poobede? Ale nám netreba, zato v Mikuláši na stanici výborne padne kofolka. Účet a cestovné lístky pošleme na preplatenie šéfredaktorovi.

 

Ripo a Jaraba

 

Fotky Redakčná služobná cesta na Babky

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Redakčná služobná cesta na Babky
m 01.02.2017
A ona ..lyziarky ma tlacia nejdem..a aha ju! :-)

RE: Redakčná služobná cesta na Babky
Jaraba 01.02.2017
Netuším, ktorý "m" tu na mňa bonzuje... Priznávam, že po tom, aké papučky som mala na nohách v sobotu, sa mi do tých mojich sado-maso "žabičiek" veľmi nechcelo, ale zabijem sa, keď je vonku pekne?!

RE: Redakčná služobná cesta na Babky
m 01.02.2017
Ej ale si si vytrpela blaha, esteze so nesla s tebou :) dones ten sadomaso vyrobok, prihovorim sa za teba v bazare

RE: Redakčná služobná cesta na Babky
Jaraba 01.02.2017
Aké blaho? Čo za blaho? Ja som chcela babskú jazdu na pohodu a miesto toho ma nakoniec pán redaktor uštval. Nepotrebuje to cestou piť, nepotrebuje to jesť a už vôbec nie oddychovať a nakoniec mi povie, že veď on sa ani nespotil. Tak aké blaho??? Žabičky si ešte nechám, nie je umenie lyžovať, keď ťa nič nebolí :-D

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri