Silvestrovský beh Vrútky 2013

31.12.2013
silvestrovsky-beh-vrutky-2013

Najstaršia a najdlhšia bežecká rozlúčka so starým rokom na Slovensku sa dožila „kristových rokov“ a tretí raz sa bežalo po novej trati. 5 koliečok v centre mesta tentokrát ponúklo ideálne podmienky – bezvetrie, príjemnú „bežeckú“ teplotu, suché cesty. Počasím skôr neskorá jeseň ako záver roka, lyžiari hromžia, bežci sa radujú :-)

Na štart sa postavilo vraj 123 ľudí, vo výsledkoch je ich 122, takže úspešnosť vysoká. Účasť bola tradične medzinárodná, aj keď tento rok len z Čiech a Moravy. Na štarte sa znovu objavil viacnásobný víťaz Miro Vanko, favoritkou medzi ženami bola Petra Fašungová. Okrem nich sa na čiare pred stanicou tlačili hordy triatlonistov, bežkárov, maratóncov a rôzne inak závislých :-) Samozrejme najviac bolo nadšených hobíkov. Najstarší mal vyše 70 rokov, všetka česť!

Krátko po desiatej sa masa vrhla do boja. Na čele sa usadila štvorčlenná skupinka, ktorá si podelila prvé miesta absolútne, ale vydržala len prvé kolo. Miro Vanko a Braňo Šarkan z nej ušli, pravidelným tempom (okolo 3:20 min/km) sa vzďaľovali prenasledovateľom a v cieli si to rozdali šprintom – Braňo prvý hádam o dve sekundy. Finiš teda skoro rovnakým štýlom ako pred dvoma rokmi, len traťový rekord vtedajšej dvojice víťazov Križák – Summerling (34:44) neodolal a Braňo s Mirom ho vylepšili približne o pol minúty. Medzi ženami dobehla P. Fašungová s komfortným náskokom a poriadne ponaháňala aj zopár dobrých bežcov.

Potom už sa trúsili ostatní, chvíľu po jedenástej bolo po všetkom, keď dobehli aj „zadné voje“. Divácka kulisa bola celkom slušná, len škoda, že aj pri vyhlásení sa v okolí nemotalo viac ľudí. Aj väčšina bežcov už zmizla smerom ku koncoročným oslavám :-) Možno by mesto mohlo (ako spoluorganizátor) vymyslieť k tejto akcii ešte nejakú „silvestrovskú sprievodnú“, aby to v centre trochu žilo. Približne hodinku po dobehnutí posledného boli na svete oficiálne výsledky, takže pod cieľovou bránou friško prebehlo vyhlasovanie (po kategóriách) a tým bežecká sezóna (hádam úspešne) skončila.

Do tej novej želáme všetkým športom postihnutým ľudkom pevné zdravie, veľa šťastia, žiadne úrazy a hlavne dobrý pocit zo sebaprekonávania!